דר. ר סטראנד

רופאים מומחים בבריאות, תזונה וויטמינים

אהיה כנה איתכם, רמת הידע שלי בנושא של תוספי התזונה שאפה לאפס. בבית הספר לרפואה, לא קיבלתי שום הכשרה משמעותית בתחום זה ולא הייתי יוצא דופן בכך. סטודנטים לרפואה רשאים לקחת קורסי בחירה בנושא תוספי תזונה, אך מעטים מהם אכן עושים זאת. כפי שציינתי בהקדמה, הכשרתם של הרופאים עוסקת במחלות, עם דגש על תורת התרופות – אנו לומדים על תרופות, מתי ואיך להשתמש בהן.

לנוכח הכבוד שאנשים רוחשים לרופאים, הם מניחים שאנחנו מומחים בכל הקשור לבריאות, כולל תזונה וויטמינים. לפני שנכנסתי לתחום הרפואה התזונתית מטופלים היו שואלים אותי לעיתים קרובות מה עמדתי בנוגע לויטמינים כמועילים לבריאות ומביאים למשרדי את צנצנות הויטמינים שברשותם. כשזה היה קורה, נהגתי לעטות על פניי את הארשת המכובדת והמקצועית ביותר שיכולתי לגייס, לקמט את מצחי ולבחון בתשומת לב מעושה את התווית שעל הצנצנת… תשובתי הרגילה הייתה, שאין בדברים הללו כל צורך ממשי.

היה לי מניע טוב פשוט לא רציתי שמטופליי יבזבזו את כספם סתם כך. האמנתי בכל ליבי, שמטופליי אינם זקוקים לתוספי תזונה, אם הם צורכים את כל אבות המזון בתפריט היומי שלהם. אחרי הכול, זה מה שלימדו אותי בבית הספר לרפואה. יכולתי אף לצטט מחקרים, שהצביעו על הנזק האפשרי שבנטילת תוספת של ויטמינים מסוימים מה שלא סיפרתי למטופליי היה, שלא טרחתי להקדיש אפילו דקה אחת כדי להעריך את מאות המחקרים המדעיים, שעסקו בתועלת של תוספי התזונה לבריאות.

ד"ר ריי סטראנד (MD)